Утримання ЄСВ та ПДФО із сум допомоги з тимчасової непрацездатності

У зв’язку із набранням чинності Законом про ЄСВ змінився порядок виплати лікарняних за рахунок ФСС з ТВП. З 01.01.11 р. роботодавці повинні вилачувати допомогу з тимчасової втрати працездатності тільки після отримання фінансування від Фонду на спецрахунок. Сплатити ж лікарняні, зменшивши на їх суму єдиний внесок, так як зменшували суми внесків до ФСС з ТВП, тепер не можна. Отримавши лікарняний лист, роботодавець має подати заявку-розрахунок на отримання фінансування до ФСС з ТВП, а Фонд повинен перерахувати кошти на допомогу протягом десяти днів з дня отримання заявки. Проте, якщо Фонд не профінансував підприємство вчасно, термін сплати ЄСВ та ПДФО з допомоги не переноситься, а є таким як і для інших зарплатних виплат (20 число місяця наступного за звітним).

Для багатьох бухгалтерів зараз актуальним є питання, що робити якщо Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не перерахував підприємству на спецрахунок коштів для виплати допомоги з тимчасової непрацездатності, а термін сплати ЄСВ та ПДФО з неї настав. На мою думку, краще утримати ЄСВ та ПДФО із заробітної плати працівника належної йому до виплати при розрахунку за місяць, а не платити їх за рахунок підприємства, оскільки підприємство не має права, отримавши допомогу, частину її спрямувати на компенсацію своїх витрат, але може всю суму нарахованої допомоги перерахувати працівнику. Крім того, у разі сплати податків за працівника підприємству доведеться визнати такі виплати додатковим благом, що тягне за собою нарахування ПДФО на такі виплати відповідно до пп. 164.2.17 ст. 164 ПКУ.

Нормативна база:

Стаття 164. База оподаткування
164.2. До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються:
164.2.17. дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу) у вигляді:
г) суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов’язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з цим розділом.

Тетяна Карпчук, заступник директора–головний бухгалтер ТзОВ «ІСМ Україна»

This entry was posted in Doing business in Ukraine, Taxation Code in Ukraine, Ukrainian, Work and tagged , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s